ubytování Třeboň penzion U Kola

Hvězdárna Zájezek v Chlumu u Třeboně

Nedaleko Třeboně, v Chlumu u Třeboně, najdete nohou hvězdárnu Zájezek. Je pojmenovaná po rybníce, u kterého se nachází. Najdete ji jen 16 km od našeho penzionu U Kola. Může se stát dobrým tipem na výlet na kolech či místem, když se počasí nevydaří.

Je vybavena zrcadlovým dalekohledem o průměru 25 cm. Díky vysoké světelnosti dalekohledu si mohou pozorovatelé vychutnat nádherný pohled na různé objekty noční oblohy (galaxie, hvězdokupy, mlhoviny,…). Samozřejmostí je pak také úchvatný pohled na planety a Měsíc.

Pozorovat hvězdy můžete i přes den

Hvězdárna disponuje také slunečním filtrem a pozorování není tedy omezeno jen na noční pozorování. Přes den si díky tomuto filtru můžete prohlédnout sluneční skvrny, ale stejně jako v noci záleží na počasí…

Hvězdárna připravila pro své návštěvníky tématické balíčky, ze kterých si můžete vybrat:

ZÁKLADY ASTRONOMIE (cca 30 min.)

Jak vzniká zatmění Měsíce a Slunce? Nebo jak moc ovlivnil objev dalekohledu náš pohled na vesmír? Odpovědi nejen na tyto otázky získáte během přednášky, která vás seznámí se základními informacemi o vesmíru.

ZÁŘIVÁ KRÁSA TEMNÉHO VESMÍRU (cca 30 min.)

Zhlédnete obrázky, které vás přesvědčí o tom, že vesmír má skutečně velmi bujnou fantazii a že ty bílé tečky, které na obloze vidíme pouhým okem, jsou vlastně plné záhad a stojí za to jim věnovat bližší pozornost. V případě temné noční oblohy, na které vyniknou vzdálené mlhoviny a galaxie, bude výklad pokračovat ve hvězdárně.

HVĚZDA JMÉNEM SLUNCE A JEJÍ SOUSTAVA (cca 30 min.)

Nejen nekonečný vesmír, ale také okolí nám nejbližší hvězdy nabízí spoustu zajímavostí, které u ostatních hvězd pozorovat nemůžeme. Od nicotného prachu až po mocného Jupitera.

TECHNICKÉ ZÁZRAKY V ASTRONOMII (cca 30 min.)

Na pozadí toho, že si dnes můžeme na vlastní oči prohlédnout obrázky nebeských zajímavostí, stojí dlouholetý technický vývoj. Tato přednáška vám přiblíží spletitou cestu od prvních slunečních hodin až k_nejmodernějším přístrojům používaným i v NASA.

SVĚTELNÉ ZNEČIŠTĚNÍ A BUDOUCNOST NOČNÍ OBLOHY (cca 20 min.)

S rozvojem civilizace se obzvláště ve velkých městech ztrácí rozdíl mezi dnem a nocí. Nádherný pohled na noční oblohu plnou zářících hvězd se stává vzácností, proto se velké observatoře stěhují do pustin. A přitom by stačilo tak málo…

DOMÁCNOST BUDOUCNOSTI (cca 20 min.)

S rozvojem elektroniky se stále více rozšiřuje její využití, proto si v této přednášce řekneme, co je to chytrá domácnost a jakým způsobem nám může zjednodušit život. Nejmodernější technologie, které se za pár desítek let stanou součástí běžných domácností… Možná i dříve? V případě špatného počasí máme pro naše návštěvníky připravenou dodatečnou přednášku:

DNEŠNÍ OBLOHA (cca 30 min.)

Při nepřízni počasí si můžeme prohlédnout obrázky souhvězdí, která jsou jinak běžně k vidění daném období.

Více informací poskytujeme na tel. čísle +420  774 445 476

Adresa: U sádek 355, 378 04 Chlum u Třeboně
GPS: 48.953194776, 14.916638732

Hvězdárnu najdete 16 km od penzionu U Kola

Kontakty

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout